Oda Başkanımız Yakar’ın 10 Kasım mesajı

ÇANKIRI Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin YAKAR, Büyük önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğduğunu söyledi.

Atatürk’ün en büyük eserinin Cumhuriyet olduğuna değinen Yakar, Onun aziz hatırasının ortak hislerle yad edildiği bugün; herkese düşen en büyük görev; ‘’Onu ve en büyük eseri olan Cumhuriyeti anlamak, Cumhuriyetin değerlerini her koşulda korumak, onun ideallerini, en ileri bir demokrasi bilinciyle hayata geçirmek ve böylece Ülkemizi aydınlık yarınlara taşımaktır” dedi.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Yakar, Atatürkün vefatının 79’uncu yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında Onun bıraktığı eserlere sahip çıkmanın önemine dikkat çekti. Yakar, yayınladığı mesajında, “Atatürk’ün ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halkını derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır. Milletimizin, kendisine aydınlık yarınların kapılarını açan büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılığını ve sevgisini, ülkenin dört bir yanında ortak bir düşünce ve ortak duygularla ifade ettiği, Onun aziz hatırasının ortak hislerle yad edildiği bugün; herkese düşen en büyük görev; ‘’Onu ve en büyük eseri olan Cumhuriyeti anlamak, Cumhuriyetin değerlerini her koşulda korumak, onun ideallerini, en ileri bir demokrasi bilinciyle hayata geçirmek ve böylece Ülkemizi aydınlık yarınlara taşımaktır. Eşsiz komutan, kurtuluş sürecinde tüm gücünü ulusuna olan güveninden ve inancından almıştır. Milletinin bağımsızlık ve özgürlük tutkusunu harekete geçirerek, ülkemizi parçalamak isteyenlere karşı büyük bir zafer kazanmış; askeri zaferini, kurduğu Cumhuriyet ve onu tamamlayan demokrasi ile taçlandırmıştır. Başlattığı savaşı, tüm ezilmiş ulusların davası olarak gören büyük önder, en güç koşullar altında bile insanımıza güvenilmesi, umudun hiçbir zaman yitirilmemesi gerektiğini bizlere öğretmiş ve milletimizin neleri başarabileceğini herkese göstermiştir. Böylece Türk tarihini şekillendirmekle kalmamış, dünya tarihine de damgasını vurmuştur.