Yakar “Muhasebe Haftamız Kutlu Olsun”

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart, Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır.
13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren 3568 sayılı Meslek Yasası ile 105 bini aşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir, ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası da TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir.
ÇANKIRI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI Başkanı Hüseyin YAKAR, Muhasebe Haftası dolayısı ile yayınladığı mesajda, muhasebe ve mali müşavirlik hizmetlerinin, ülke ekonomisine ve işletmelere kattığı değerin altını çizdi.
Başkan Yakar, “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler üreten, çalışan, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışıyor. Ülkemiz ve işletmelerimizin gelişimi için çalışan, ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek oluşturduk.

27 yıl önce yasal statüsüne kavuşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu haline gelmiştir. Kaliteli hizmet sunarak, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet ediyoruz.

Toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak çağdaş dünyadaki ekonomi ve iş dünyasıyla ilgili ilimiz ve ülkemizdeki gelişmeleri izliyor; yapıcı görüş ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Hazırladığımız raporlarla, bir paydaş olarak ekonomimizin daha güçlü gelişmesine ve iş dünyasının küresel dünyayla yerini güçlendirmesine katkı sunuyoruz. Çözüm sunmaya yönelik bir bakış açısı ile sorunları gündeme getiriyoruz.
Bütün bu çalışmaları istikrarla yürüten meslektaşlarım, kuruluşların bütçesinde, yerel ekonomide ve dolayısıyla ülke ekonomisinin kalkınmasında önemli bir pay sahibidir.

Bilinmelidir ki sağlıklı bir muhasebe sistemi kurmadan işletmelerin gelişimi, uluslararası alanda rekabet güçlerini artırmaları mümkün değildir. İş dünyası muhasebecileri sadece vergi beyannameleri düzenleyen kişiler olarak görme anlayışından vazgeçerek, bizlerden daha fazla alanda yararlanmaları gerektiği olgusunu kabul etmekten başka çaresi yoktur.


En kısa zamanda sorunsuz bir meslek, anti demokratik maddelerden arınmış bir meslek yasası umarak muhasebe haftanızı kutlar, birlik ve beraberlikte daha nice muhasebe haftalarına sağlık,mutluluk,başarı ve bol kazançlı günlere erişmenizi dilerim.

Hüseyin YAKAR
Oda Başkanı